Национална програма “Безопасност на движението по пътищата”
НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА
“БЕЗОПАСНОСТ НА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА”
ЦЕЛИ И ОБХВАТ НА ПРОГРАМАТА Националната програма е разработена в съответствие с приоритетните области на Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021 – 2030) и Секторната стратегия за безопасност на движението по пътищата (2021 – 2030) на Министерството на образованието и науката. Обща цел: Формиране и развитие на компетентности за отговорно поведение на децата и учениците, свързани с безопасността на движението по пътищата. Цели на програмата:
Превенция на рисковете за здравето и живота на децата и учениците при взаимодействието им с пътната система като участници в движението по пътищата |
ОУ “ВАСИЛ АПРИЛОВ” Е БЕНЕФИЦИЕНТ
ПО МОДУЛ 1
„Подкрепа на обучението по безопасност на движението по пътищата”
Дейност 1. Подпомагане на процесите на преподаване и учене в областта на пътната безопасност:
- Разработване и провеждане на педагогически ситуации по БДП с интерактивни методи
- Разработване и провеждане на уроци по БДП с практическа насоченост
- Разработване и провеждане на уроци в училищното образование по учебни предмети с интегриране на темата по БДП.
Дейност 2. Организиране и провеждане на инициативи и състезания, свързани с пътната безопасност в детските градини и училищата:
- Организиране и провеждане на институционални инициативи и състезания, свързани с пътната безопасност с участието на ученици и училищата;
- Организиране и провеждане на междуинституционални инициативи и състезания, свързани с пътната безопасност с участието на образователни институции, държавни, общински и неправителствени организации, работещи в областта на безопасността на движението по пътищата.
ИЗЯВИ И ДЕЙНОСТИ ПО БДП В УЧИЛИЩЕ ЗА УЧЕБНАТА 2024/2025 ГОДИНА
ЖИВОТА СЪХРАНИ, СПАЗВАЙ ПРАВИЛАТА ТИ!
Учениците от начален етап показаха компетентности за отговорно поведение на децата и учениците, свързани с безопасността на движението по пътищата. В двора на училището се организира ден на пътната безопасност. В четири отделни станции учениците, на състезателен принцип, показаха как бързо се ориентират в конкретна пътна ситуация и преценяват правилно и неправилно поведение на пешеходците, правят проверка на правилата за безопасно движение, познават пътните знаци и безопасно управляват тротинетка.
Първокласниците показаха, че познават светофарната уредба за автомобилите и за пешеходците. Бързо и уверено преминаваха по трасето и не забравяха да си предават предпазните сигнални жилетки, които са важни за сигнализиране на шофьорите, че се движат група пешеходци или водачи на велосипеди и тротинетки.
Второкласниците и третокласниците бяха уверени в своите знания за пътните знаци.Учениците знаят, че видовете пътни знаци и тяхното значение, взети заедно, представляват важна част от инфраструктурата на пътища, автомагистрали и населени места и помагат на участниците в движението да се придържат към правилата и установените регламенти.
Четвъртокласниците демонстрираха на по-малките ученици как умело и безопасно да се управляват тротинетки. За да се подсигури безопасността, винаги трябва да се използват каски и наколенки.
Различните практически ситуации, включващи правилата за движение и безопасността на участниците ще доведе до развитие на компетентностите в областта на пътната безопасност. Това е от изключително значение за личностното развитие на учениците като отговорни граждани на обществото ни и гарантира засилване безопасното поведение на учениците като участници в движението.
ОТКРИТ УРОК ПО ПЪТНА БЕЗОПАСНОСТ
На 2 октомври се проведе открит урок в III а клас, който е част от дейностите по НП ,,Безопасност на движението по пътищата”.
В часа децата имаха възможност да се запознаят с елементите на пътя, важни правила и съвети за правилно поведение като пешеходци. В беседа с учениците се припомниха опасните и безопасни места по пътя и се изясни защо непознаването им е причина за тревога.
Госпожа Хомондозлиева обясни по достъпен и интересен начин основните елементи на пътя, тяхната функция и значението за безопасността.
Особен интерес предизвика игровата част, в която учениците трябваше да решават казуси, свързани с различни ситуации на пътя. Те имаха възможност не само да теоретизират, но и да приложат знанията си на практика.
Учениците облякоха сигнални жилетки и демонстрираха правилно преминаване през пешеходна пътека, спиране на светофара и придвижване по тротоара.
Откритият урок завърши с обсъждане как да бъдем внимателни на пътя. Учениците изразиха готовност да споделят наученото с родителите си и обещаха да бъдат внимателни и отговорни пешеходци.
Този урок бе само част от инициативите, които училището планира в рамките на Националната програма ,,Безопасност на движението по пътищата ”, с цел да подготви децата за безопасно поведение в реални ситуации на пътя.